Uprkos tome što je opasnost od terorizma u Crnoj Gori na niskom nivou, on je globalna prijetnja pa se ne smije zanemariti , već se moraju konstantno preduzimati aktivnosti kojima se štiti bezbjednost i vrijednosti koje karakterišu svako demokratsko društvo.
Da bi odgovorila na te izazove, Crna Gore je izradila Strategiju za prevenciju i sprečavanje terorizma, pranje novca i finansiranje terorizma, koju je usvojila Vlada Crne Gore.
„Stategijom se iskazuje opredjeljenje Crne Gore da kroz evropske i evroatlanske integracije zajednički djeluje sa drugim državama i međunarodnim organizacijama, s ciljem jačanja nacionalne, regionalne i globalne bezbjednosti “, objasnio je koordinator za oblast terorizma u Pregovaračkom poglavlju 24 Mladen Marković za časopis Dokument koji izdaje Ministarstvo unutrašnjih poslova.
On je dodao da je jedna od obaveza Uprave policije MUP-a iz AP formiranje posebne jedinice za borbu protiv terorizma, koja će djelovati u okviru sektora kriminalističke policije. Izmjene Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji su u toku i ova jedinica će vrlo brzo biti formirana.
S obzirom na dešavanja u Siriji, posebna pažnja međunarodne ali i crnogorske javnosti usmjerena je na plaćenike – strane ratnike.
Otkrivanje grupa podložnih radikalizaciji i ekstremističkom djelovanju sve je teža zbog široke dostupnosti i upotrebe alata na internetu:
„Osim toga, eventualni odlazak naših građana u borbe koje se vode na područjima oružanih sukoba, te njihovog procesa radikalizacije i povratka, mogu predstavljati opasnost za našu bezbjednost”, rekao je Marković za Dokument.
S tim u vezi, krajem prošle godine usvojene su izmjene Krivičnog zakonika kojim se zabranjuje učešće crnogorskih državljanja u stranim oružanim formacijama.
„Ovim je stvoren normativni okvir za efikasno djelovanje nadležnih organa prilikom učešća crnogorskih građana u stranim oružanim formacijama”, rekao je Marković.
Takođe, u ovom kontekstu izuzetno su važne aktivnosti Interpola kao međunarodne policijske organizacije.
Rezolucija Savjeta bezbjednosti UN od 28. septembra 2014. godine, prepoznaje napore Interpola i podstiče ga da preporuči ili uspostavi dodatne resurse za podršku i podsticanje nacionalnih, regionalnih i međunarodnih mjera za nadzor i sprečavanje tranzita stranih terorističkih boraca, kao što je proširena upotreba Specijalnih obavještenja Interpola koje treba da uključuju strane terorističke borce.
Shodno navedenoj rezoluciji, Interpol je intenzivirao svoje aktivnosti vezane za strane borce, kroz praćenje kretanja identifikovanih stranih boraca, unaprjeđenje analitičkih kapaciteta Interpola u prikupljanju informacija o stranim borcima, organizatorima i finansijerima njihovog transporta i obuka.
Takođe, intenzivirana je razmjena informacija i uspostavljena obaveza svim nacionalnim centralnim biroima da prikupljaju i prosljeđuju Interpolu informacije o ovim licima.
Marković je dodao da, u svjetlu posljednjih dešavanja u Evropi, crnogorske bezbjednosne službe moraju jačati svoje kapacitete.
„Kandidovali smo se i za programe podrše stranih ekspertskih organizacija poput TAIEX-a jedan od ciljeva tih projekata je podrška daljem jačanju nacionalnih kapaciteta u borbu protiv terorizma”, rekao je Marković.
Izvor: Dokument