Crna Gora je do sada postigla značajnu dinamiku u procesu pristupanja Evropskoj uniji, a među najvećim izazovima u narednom periodu su ekonomska poglavlja i neaktiviranje klauzule balansa, ocijenila je profesorica Ekonomskog fakulteta, Gordana Đurović.
“Svakako je značajna dinamika procesa pregovora koja je do sada postignuta. Od četiri zemlje kandidata u našem regionu, za sada, samo Crna Gora zaista suštinski, i to veoma dinamično, vodi pregovarački proces”, kazala je Đurović u intevjuu za agenciju Mina, dodajući da su i vrata EU otvorena jer proširenje ostaje ključna politika Unije.
Ona je, podsjećajući da je Crna Gora za dvije i po godine pregovora otvorila skoro pola pregovaračkih poglavlja, ocijenila da je tokom ove godine, osim otvaranja novih, moguće i zatvaranje pojedinih poglavlja. Kako je kazala agenciji Mina, prvi i trajni izazovi integracionog procesa u narednom periodu su koordinacija i komunikacija.
“Efikasnost pregovaračkog procesa leži na dobroj koordinaciji institucija i sinergiji svih pregovaračkih struktura”, ocijenila je Đurović.
Za male administracije kao što je crnogorska, kako smatra, dodatni preduslov je dobra informatička uvezanost svih uključenih, kao i jasna i prisutna komunikacija sa građanima.
“Drugi izazov je ulazak u dublje pregovore u ekonomskim poglavljima, koji se tiču efikasnog makroekonomskog upravljanja, fiskalne konsolidacije, finansijske kontrole, mobilnosti, ali i same razvojne politike”, rekla je Đurović Mini.
Prema njenim riječima, dublji i ciljani pregovori u poglavljima vezanim za mehanizam novog ekonomskog upravljanja, ali i reforme državne uprave, mogli bi “povratno pozitivno” djelovati na efikasnost ekonomske politike u cjelini.
“Treći izazov ostaje takozvana klauzula o balansu, odnosno njeno neaktiviranje”, ocijenila je Đurović.
Ona je objasnila da klauzula predstavlja blaži oblik suspenzije pregovora koji bi se manifestovao u “blokadi” otvaranja novih pregovaračkih poglavlja ukoliko ne bude daljeg i dovoljnog progresa u poglavljima 23 i 24, koja, kako je navela, u fokusu imaju obuhvatnu borbu protiv korupcije i jačanje efikasnosti i nezavisnosti pravosuđa.
Đurović se u intervjuu osvrnula i na plan Vlade da ove godine pokuša otvoriti još nekoliko novih poglavlja, posebno ona za koja ne postoje mjerila za otvaranje, kao što je oblast poreza, finansijskih usluga, slobode kretanja radnika, vanjskih odnosa, saobraćaja i transevropskih mreža. To, kako je ocijenila, predstavlja veliki izazov za koordinacionu strukturu i ukupne pregovaračke kapacitete, imajući u vidu administrativne kapacitete crnogorskih institucija i potrebu značajnijih ulaganja u sam proces ispunjavanja standarda.
“Racionalno je ipak očekivati i da se steknu uslovi da se neka pregovaračka poglavlja i privremeno zatvore krajem godine”, navela je Đurović.
Prema njenim riječima, to znači da se kod određenih politika Crna Gora može fokusirati na ispunjavanje postavljenjih mjerila za zatvaranje poglavlja, “da pokušamo da ostvarimo onaj nivo usaglašenosti koji će nam omogućiti da pregovore u određenim oblastima i privremeno zatvorimo”.
Đurović je, komentarišuči eventualna predviđanja konačog pristupanja Crne Gore Uniji, kazala da je teško govoriti o rokovima jer je to složen proces u kom nam predstoji još dosta posla, ali je objasnila da u maju ove godine ističe tranzicioni rok iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
“To znači da, pet godina od njegovog stupanja na snagu, pridruživanje Crne Gore Uniji treba da bude u potpunosti ostvareno”, kazala je Đurović Mini, dodajući da, približavajući se tom roku, moramo biti svjesni da on ne uključuje i potpuno ostvarivanje integracionih ciljeva, jer je još dug put do članstva.
Đurović je poručila da propise ne treba samo preuzeti, već ih u potpunosti i efikasno primjeniti. Stoga, kako kaže, Unija ostaje pokretna meta, a balkanskom integracionom vozu treba još dosta goriva do Brisela.