NaslovnicaPress infoPress IPA3D štampa u funkciji podrške borbi protiv Covid-19

3D štampa u funkciji podrške borbi protiv Covid-19

Dok se pandemija Korona virusa globalno širi, primjećujemo da zemlje primjenjuju različite restrikcije koje se odnose na ograničenje putovanja, mjere socijalnog distanciranja i pravila rada od kuće. Čak i zdravstveni sistemi najrazvijenijih zemljalja postaju preopterećeni virusom COVID-19. Nestašica sanitetskog materijala postala je jedan od glavnih problema.

Kako bi dali svoj doprinos Elektrotehnički fakultet Univerziteta Crne Gore, Inovaciono preduzetnički centar Tehnopolis iz Nikšića i Naučno-tehnološki park Crne Gore, uz podršku Ministarstva nauke došli su na ideju da iskoriste kapacitete 3D štampača koji je nabavljen u okviru projekta Fila finansiranog iz Interreg IPA prekograničnog programa Italija-Albanija-Crna Gora.

Uspostavljena je mreža između Tehnopolisa, Naučno tehnološkog parka i Elektro-tehničkog fakulteta u cilju obezbjeđivabnja svih dostupnih štampača kojima raspolažu u navedene svhe i krenu u štampanje pojedinih segmenata zaštitne opreme i rezervnih djelova koji će biti stavljeni na raspolaganje Institutu za javno zdravlje Crne Gore. Odlučeno je da se krene u štampanje prototipova baziranih na dostupnim 3D modelima: zaštitnih maski za respiratore zajedno sa cjevčicama, zaštitnih maski sa HEPA filterima, kao i zaštitnih vizira. Nakon verifikacije komponenti od strane Instituta za javno zdravlje navedeni partneri će se maksimalno angažovati da iskoriste sve svoje raspoložive kapacitete kako bi obezbijedili određeni broj ovih predmeta Institutu za javno zdravlje.

U težim slučajevima respiratornih tegoba, pacijentima će biti potrebni mehanički respiratori koji bi preuzimali ulogu pluća. Jedan od problema sa kojim se zemlje suočavaju u ovom momentu jeste i manjak zaliha respiratora i rezervnih djelova kao i manjak zaštitnih maski, kako za građane, tako i za medicinsko osoblje.

Mnoge kompanije stavljaju na raspolaganje svoje resurse kako bi pomogli rješavanju navedenih problema. Tehnologija 3D štampanja koja omogućava digitalni dizajn djelova i njihovo „štampanje“ sa mašine koja ih stvara sloj po sloj idealna je za proizvodnju u hitnim slučajevima jer je brza, jeftina i efikasna. Kompanije koje koriste 3D štampače u svakodnevnom poslovanju pokušavaju pronaći načine na koje bi mogle iskoristiti njegove prednosti kako bi štampali ventile u ventilatorima, filtere za disanje i kopče za maske za lice. Takođe, uvodi se i štampanje potpuno novih djelova kao što su plastični adapteri za ručke na vratima koji omogućavaju otvaranje vrata pomoću lakta i samim tim sprječavanje daljeg širenja virusa. Takođe, brojni korisnici društvenih mreža dijele 3D modele za štampanje prilagodljivih maski za lice i formiraju grupe za izgradnju ventilatora pomoću 3D štampača i drugih lako dostupnih materijala.

Tehnopolis oprema 1

 

Kako je u prethodnom periodu Elektrotehnički fakultet, UCG sprovodio niz projekata iz oblasti 3D štampe, doc. dr Milena Đukanović i student sa 4. godine Zdravko Maraš, iskoristili su znanje i raspoložive resurse kako bi kreirali određene prototipove modela maski i rezervnih djelova za respiratore i na taj način dali svoj doprinos rješavanju novonastale situacije.

Izvršni direktor Naučno-tehnološkog parka Crne Gore, Velibor Bošković, se zahvalio kolegama iz Inovaciono preduzetničkog centra Tehnopolis u Nikšiću, koji su vrijedno radili kako bi proizveli određene modele zaštitne opreme, koje je u svrhu doniranja mejkerima ustupila kompanija Prusa Research, a koji će biti stavljeni na raspolaganje Institutu za javno zdravlje Crne Gore na analizu. Ujedno, NTP CG i IPC Tehnopolis će iskoristiti svoje međunarodne kontakte kako bi pronašli i druga alternativna rješenja za pojedine potrebe zdravstvenog sistema a sve u koordinaciji sa Institutom za javno zdravlje Crne Gore.

IZVOR: IPC Tehnopolis

 

Gorčević-Lopatka: Crna Gora nagrađena za predan rad u protekloj godini

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević sastala se danas sa izvjestiocem iz sjenke za Crnu Goru u Evropskom parlamentu, Reinholdom Lopatkom. “Možemo biti ponosni na postignuto...

Odobreno 30 projekata u okviru Drugog poziva Interreg Programa Dunavskog regiona

Na VI sastanku Odbora za nadgledanje Interreg Programa Dunavskog regiona, koji je održan 17. i 18. decembra 2024. godine u Zagrebu, za finansiranje je...

Oglas za tri pozicije u Zajedničkom sekretarijatu programa Interreg IPA Južni Jadran

Upravljačko tijelo programa saradnje Interreg IPA Južni Jadran objavilo je oglas za tri radna mjesta u okviru Zajedničkog sekretarijata u Bariju, Italija: Projektni službenik...

ZA SLABOVIDE