Crna Gora ima ograničen napredak u Poglavlju 2 – Slobodi kretanja radnika.
Ministarstvo rada je u martu usvojilo akcioni plan koji predviđa jačanje adminstrativnih i institucionalnih kapaciteta, što je preporuka iz Izvještaja EK.
To su Zakon o strancima, Zakon o radu i imamo ograničen napredak u ovoj oblasti i preporuke se odnose na uspostavljanje administrativnih kapaciteta”, kaže Ljiljana Simović iz Ministarstva rada.
Za pristup crnogorskog Zavoda za zapošljavanje evropskoj mreži zavoda potrebno je tri milina eura za obuku kadra i odgovarajući softver, kažu u Ministartsvu rada.
U ZZZCG kažu da će pristup EURES-u i izrada portala omogućiti građanima uvid u slobodna radna mjesta u državama članicama EU, Norveškoj, Islandu, Švajcarskoj i Lihtenštajnu.
“Godišnje se na EURES-u objavi preko dva miliona slobodnih radni mjesta, a nama su potrebne obuke kadrao i građana”, poručuje Gordana Vukčević iz ZZZCG.
Iskustva država regiona govore da je, članstvom u EU, određeni broj građana posao našao u drugim državama.
“Hrvatska ima veliki deficit radne snage, jer je ogroman broj mladih ljudi napustio državu i sada Hrvatska panično traži tu radnu snagu u regionu”, navodi Srđan Keković, iz Unije slobodnih sindikata.
“Iz Poljske je otišlo dva miliona radnika i potisali su ugovor sa Ukrajinom o uvozu radne snage”, navodi Simović.
Iz Unije ističu da je neophodno obezbijediti uslove da visokoškolovani kadar ostane u Crnoj Gori, a radnicima koji ne mogu da se zaposle omogućiti sticanje znanja i vještina potrebnih za tržiste rada u EU.
“Kreativnu radnu snagu treba zadržati kroz razne stimulativne mjere, veću platu, rješavnje stambenog pitanja”, poručuje Keković.
Unija slobodnih sindikata će na jesen organizovati i Konfernciju gdje će govoriti o prednostima i nedostacima otvaranja evropskog tržišta rada za naše građane.
Izvor: Portal RTCG