NaslovnicaInfoPress infoMišković za Pobjedu: Dosljedno sporovođenje medijskih zakona ključ za odgovorno i pluralističko...

Mišković za Pobjedu: Dosljedno sporovođenje medijskih zakona ključ za odgovorno i pluralističko medijsko okruženje

Usvajanje medijskih zakona, s akcentom na Zakon o audio-vizuelnim medijskim uslugama, predstavlja važan korak ka modernizaciji medijskog sektora, a njihovo dosljedno sprovođenje predstavlja ključ, ali i izazov za postizanje otvorenog, odgovornog i pluralističkog medijskog okruženja, poručila je Ružica Mišković, šefica radne grupe za poglavlje 10.

POBJEDA: Poglavlje Informatičko društvo i mediji, u Izvještaju Evropske komisije, jedno je od najbolje ocijenjenih. Zašto mislite da je takav rezultat primijećen jedino u svega nekoliko poglavlja, pa i u ovom, za koje ste Vi nadležni?

MIŠKOVIĆ: Tokom svih ovih godina pregovaračkog procesa, Evropska komisija pomno prati naš rad i rezultate na usaglašavanju nacionalnog zakonodavstva s evropskom pravnom tekovinom, a u cilju ispunjavanja završnih mjerila. S tim u vezi, ključne razloge za tako visoku ocjenu vidim u tome da je EK prepoznala naše zalaganje i napredak s više aspekata. Strateški pristup u kontekstu digitalne transformacije, kao i na temu informacone bezbjednosti je značajan korak koji smo napravili, a podsjetiću i da je Crna Gora usvojila i sprovodi prvu Medijsku strategiju. Takođe, značajno smo unaprijedili zakonodavni okvir u oblastima elektronskih komunikacija, usluga informatičkog društva i audio-vizuelnih medijskih usluga, donošenjem novih zakonskih rješenja. Na postignute rezultate se reflektuje i saradnja, kako na nacionalnom nivou, tako i međunarodna saradnja i ekspertska podrška koju smo imali i imamo u ovom procesu. Posebno bih istakla otvorenost prema javnosti s ciljem da građani osjete direktnu korist u digitalnom okruženju i budu blagovremeno informisani o svim promjenama i inicijativama u oblastima koje pokriva ovo poglavlje. Ujedno, kroz kvalitetno izvještavanje Evropskoj komisiji, na temeljima postignutih rezultata, ukazujući i na planirane aktivnosti, osigurali smo visok nivo transparentnosti, što je, uvjerena sam, značajno uticalo ne samo na pozitivnu ocjenu Evropske komisije, već i na podsticaj s njihove strane da u svjetlu usvojenih zakonskih rješenja i njihove implementacije omogućimo našim građanima i građankama pristup modernim tehnologijama i zaštitu njihovih prava u digitalnom i medijskom prostoru.

POBJEDA: Da li je u ovom trenutku izvjesno zatvaranje poglavlja 10 i kada bi Međuvladina konferencija mogla biti održana?

MIŠKOVIĆ: Pred nama su još neki tehnički zahtjevi koje treba ispuniti i ključni akteri pregovaračkog tima intenzivno sarađuju na tu temu. Očekujemo da će na Međuvladinoj konferenciji, koja je najavljena za decembar, Poglavlje 10 biti privremeno zatvoreno.

POBJEDA: Nedavno ste najavili izradu novog portala e-uprave. Kada se može očekivati njegov početak?

MIŠKOVIĆ: U toku su aktivnosti na implementaciji novog portala e-uprave, čiju finalizaciju očekujemo u decembru 2024. Kroz ovakav modernizovani sistem nastojimo da povećamo transparentnost, olakšamo komunikaciju građana s institucijama i dodatno unaprijedimo digitalizaciju javne uprave.

POBJEDA: Naše društvo, i dalje je percipirano kao nedovoljno informatički pismeno. Što vi, kao resor, možete uraditi da se ta situacija promijeni i da se građani više okrenu digitalnim servisima?

MIŠKOVIĆ: Svjesni smo barijera koje stvara nedovoljna informatička pismenost i zbog toga smo dodatno posvećeni unapređenju digitalnih vještina. Osnaživanje digitalne pismenosti prije svega se sprovodi kroz obrazovni sistem na način što je informatika već godinama sastavni dio nastavnog programa u osnovnim i srednjim školama. Ovim postižemo da nove generacije od ranog uzrasta razviju vještine koje su neophodne za funkcionisanje u digitalnom svijetu. Takođe, kroz organizovanje posebnih programa i za predstavnike starije populacije, cilj je da se postigne da se oni osjećaju sigurnije i komfornije u korišćenju digitalnih usluga. Dodatni napori se ulažu da digitalne usluge budu što jednostavnije za korišćenje i prilagođene svim korisnicima, kao i da se omogući centralizovan pristup različitim uslugama. U cilju unapređenja digitalnih vještina, svakako je značajno istaći Digitalnu akademiju. Ova platforma za edukaciju omogućava građanima i građankama da unaprijede svoje vještine i budu efikasniji i konkurentniji u poslovnom i digitalnom okruženju. S tim u vezi, njen kjučni cilj je podizanje nivoa znanja i vještina u oblasti digitalne transformacije crnogorskog duštva.

POBJEDA: Crna Gora i njene institucije bile su pogođene velikim sajber napadom. Koliko je danas, nakon određenih pomaka u legislativi, Crna Gora bezbjednija u sajber prostoru i da li biste se usudili da isključite mogućnost da zemlja ponovo bude na meti takvih napada?

MIŠKOVIĆ: Unapređenjem zakonskog okvira u ovoj oblasti napravili smo značajan korak u cilju uspostavljanja strogih standarda zaštite i stvaranja sigurnijeg digitalnog okruženja. Iako možemo da kažemo da smo smanjili ranjivost sistema i povećali nivo zaštite, ne može se u potpunosti isključiti mogućnost novih sajber napada. U svijetu sajber bezbjednosti ne postoji apsolutna zaštita, jer sajber prijetnje se šire i napadi postaju sve sofisticiraniji. Naš odgovor na ove izazove je formiranje specijalizovanih timova za brzo i efikasno reagovanje kroz kontinuirano osnaživanje kapaciteta.

POBJEDA: Ove godine usvojen je i set medijskih zakona, ali je njihova primjena i dalje upitna, imajući u vidu da pojedini mediji i dalje ne poštuju propisane norme. Na koji način se mogla osigurati dosljedna primjena zakona?

MIŠKOVIĆ: Usvajanje medijskih zakona, s akcentom na Zakon o audio-vizuelnim medijskim uslugama, predstavlja važan korak ka modernizaciji medijskog sektora. Konkretno, ovim zakonskim rješenjem je definisan rok za usaglašavanje i donošenje podzakonskih akata. S tim u vezi, pružaoci audio-vizuelnih medijskih usluga do marta 2025. treba da ostvare usklađivanje s normama definisanim ovim zakonom. Naravno, ključni koraci za dosljednu primjenu podrazumijevaju jačanje kapaciteta i edukaciju o svim segmentima zakona, uz saradnju sa civilnim sektorom i međunarodnim partnerima, u cilju praćenja i poštovanja propisa. Dosljedno sprovođenje je ključ za postizanje otvorenog, odgovornog i pluralističkog medijskog okruženja, ali i izazov, stoga dajmo šansu zakonima.

POBJEDA

Produžen rok za prijavu na oglas za poziciju Službenik za izgradnju kapaciteta (EUSAIR FP)

Ministarstvo evropskih poslova Crne Gore produžilo je rok za prijavljivanje na oglas za poziciju Službenik za izgradnju kapaciteta za EUSAIR FACILITY POINT do 20....

U Kotoru održan sastanak Odbora za nadgledanje programa Južni Jadran

Predstavnici institucija iz Italije, Albanije i Crne Gore okupili su se 7. i 8. novembra 2024. godine u Kotoru u okviru redovnih polugodišnjih sastanaka...

Gorčević u Parlamentu: Crna Gora postigla epohalan uspjeh u procesu evropskih integracija

Ministarka evropskih poslova, Maida Gorčević prisustvovala je danas nastavku Druge – posebne sjednice Drugog redovnog (jesenjeg) zasijedanja crnogorskog Parlamenta u 2024. godini. Tom prilikom,...

ZA SLABOVIDE