Stopostotna usklađenost sa zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU, vizna liberalizacija za crnogorske građane i uspostavljanje trgovinskih odnosa sa članicama Unije samo su neke od koristi koje je donio Sporazum o stabilizaciji i pristupanju (SSP), tvrdi ministar evropskih poslova Aleksandar Andrija Pejović.
Za nekoliko dana navršava se decenija od potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između EU i naše zemlje. Glavni pregovarač sa Unijom i ministar evropskih poslova Aleksandar Andrija Pejović za PinkM podsjeća da je taj strateški dokument donio brojne benefite kako državi tako i građanima.
“Prvo, sam Sporazum je omogućio uspostavljenje trgovinskih odnosa između Crne Gore i Evropske Unije. Poboljšan je zamah razmjene roba i usluga, a donio je i mnogo toga na drugim planovima. Jedan unaprijeđeni politički dijalog koji nas je doveo do toga da danas imamo 100-postotnu usklađenost sa zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom Evropske Unije. On je omogućio i viznu liberalizaciju, da građani Crne Gore imaju mogućnost slobodnog putovanja u zemlje Evropske Unije”, kazao je Pejović.
Sporazum je definisao i proces pregovora o našem članstvu u evropskoj zajednici naroda. Naš glavni pregovarač ističe da imamo dobar tempo u tim aktivnostima što potvrđuje otvaranje 28 poglavlja od kojih su tri zatvorena. Podsjeća da još pet poglavlja treba otvoriti i za njih se završavaju ili su predate pregovarčke pozicije.
“Za tri od tih pet mi smo predali svoje pregovaračke pozicije, dakle lopta je u evropskom dvorištu, očekujemo da se sazove Konferencija u nerednim mjesecima kako bismo ih i otvorili. Za Životnu sredinu koje je jedno obimno i zaista zahtjevno poglavlje ispunili smo sve preduslove za njegovo otvaranje i sad završavamo pregovarčku poziciju”, kaže naš glavni pregovarač.
Kada je riječ o politici novih članica EU, Pejović ističe da se čeka Evropska Komisija koja je za februar najavila predstavljanje nove Strategije proširenja Unije. Taj strateški dokument, podvlači, radi se u jednom novom kontekstu koji je dobrim dijelom promijenjen zbog izlaska Velike Britanije iz EU.
“I sve to naravno je dodatno izazvalo potrebu da se uradi nova Strategija proširenja o kojoj je govorio predsjednik Junker u svom nedavnom govoru, koja će dati jedan novi okvir. Izbori za Evropski Parlament i Evropsku Komisiju daće novu kompoziciju Evropskog Parlamenta- da li ćemo imati povećan broj euroskeptika, ekstremnih partija i tako dalje”, istakao je ministar.
Bez obzira na novu Strategiju Pejović ističe da moramo zadržati lidersku poziciju u pregovorima za naše buduće članstvo. Objašnjava i kako.
“Prije svega marljivim radom i posvećenosti onom što je naša obaveza jer vrlo dobro znamo što od nas Brisel očekuje. Pritom prvenstveno mislim na najvažniju oblast, a to je vladavina prava, dakle nastavak posla u dijelu jačanja institucija i proizvodnja konkretnih rezultata koji pokazuju da sistem funkcioniše i u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala ali u dijelu temeljnih prava i drugih oblasti”, navodi Pejović.
Nakon zatvaranja svih poglavlja očekuje izrada pristupnog Ugovora kojim se regulišu obaveze i prava naše zemlje unutar EU. Poslije potpisivanja tog Ugovora sa svim državama članicama Unije slijedi proces ratifikacije u svakoj zemlji pojedinačno, a za njega je potrebno oko dvije godine. Zaključuje da je Vlada odlučna da za vrijeme ovog mandata okonča proces pregovora o svim poglavljima i da je tom cilju maksimalno posvećena.
Izvor: Pink M