Načelnik Direkcije za sektorske politike Ministarstva evropskih poslova, Andrej Orlandić, učestvovao je u Beču na regionalnoj konferenciji o izazovima ostvarivanja efikasnog planiranja politike na Zapadnom Balkanu.
Konferencija „Regionalna konferencija o izazovima postizanja efektivnog planiranja politika na Zapadnom Balkanu“, koju su organizovali ReSPA i OECD SIGMA, okupila je predstavnike vlada država regiona, zvaničnike austrijskih vladinih tijela i eksperte iz oblasti kreiranja i upravljanja javnih politika.
Konferenciju su otvorili šefica Odjeljenja za proširenje Evropske unije Saveznog ministarstva za evropske i međunarodne poslove Austrije, Katalin Tunde Huber i direktorka ReSPA, Maja Handjiska Trendafilova, koje su istakle da bi zemlje Zapadnog Balkana trebalo da ubrzaju sprovođenje neophodnih reformi za nesmetano pristupanje Uniji i razviju integrisano planiranje u cilju unapređenja cjelokupnog razvoja politike i zakonodavnih procesa. Takođe su ukazale na potrebu da države članice transformišu proces proširenja u manje složen i birokratski, sa krajnje predvidim ishodom.
U okviru diskusije posvećene planiranju obaveza iz oblasti evropske integracije, Andrej Orlandić je predstavio crnogorski pravni okvir i iskustva iz procesa strateškog planiranja, ističući značaj Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, koordinaciju pripreme i praćenja realizacije dokumenta koji čini osnovu evropske agende naše države. Istakao je da, u odsustvu jedinstvenog dokumenta koji bi objedinio obaveze svih grana vlasti, a imajući u vidu ustavno određenje da „Vlada vodi unutrašnju i vanjsku politiku Crne Gore“, Program pristupanja predstavlja najobuhvatniji pregled obaveza koji definiše obim i dinamiku reformi koje su potrebne za usklađivanje Crne Gore sa pravnim poretkom Evropske unije. Na interesovanje učesnika, Orlandić je ukazao na komunikaciju i saradnju izvršnog i zakonodavnog organa u procesu evropske integracije, napominjući naročitu proaktivnu ulogu Skupštine u prvom dijelu pregovora koja je rezultirala donošenjem deklaracija, davanjem mišljenja na nacrte pregovaračkih pozicija i blagovremenim razmatranjem izvještaja o toku pregovaračkog procesa.
Na konferenciji su predstavljeni početni nalazi SIGMA studije o parlamentima i zakonodavstvu u administracijama Zapadnog Balkana, kao i istraživanje iz OECD SIGMA Programa o izazovima usklađivanja politike i finansijskog planiranja nove studije koja će biti predstavljena u januaru 2024. godine.
MINISTARSTVO EVROPSKIH POSLOVA