NaslovnicaPress infoPress Pregovori o pristupanjuBrisel: Održan deveti sastanak Pododbora za saobraćaj, energetiku, životnu sredinu i regionalni...

Brisel: Održan deveti sastanak Pododbora za saobraćaj, energetiku, životnu sredinu i regionalni razvoj

U fokusu diskusije u svim oblastima bilo je, kako usklađivanje odgovarajućeg zakonodavstva s pravnom tekovinom EU, tako i izgradnja i unapređenje institucionalnih i administrativnih kapaciteta za njegovo efikasno sprovođenje.

U oblasti klimatskih promjena napravljen je osvrt na najnovije politike EU, uključujući zaključke Pariskog sporazuma i odgovarajuće aktivnosti na njegovom sprovođenju, a takođe i osvrt na crnogorske planove za sprovođenje Nacionalne strategije o klimatskim promjenama, te aktivnosti na razvijanju Strategije o prilagođavanju klimatskim promjenama.

U središtu rasprave o životnoj sredini bile su aktivnosti na razvijanju strategije i akcionog plana za usklađivanje i primjenu evropskih propisa iz ove oblasti, odnosno strategije aproksimacije u oblasti životne sredine, kao i predstavljanje ostvarenog napretka i daljih planova u oblasti horizontalnog, zakonodavstva, upravljanja otpadom, kvaliteta voda, zaštite prirode, kvaliteta vazduha, industrijskog zagađenja i upravljanja rizicima.

U okviru saobraćajne politike predstavljen je ostvareni napredak i budući planovi jačanja infrastrukture u oblasti drumskog, željezničkog, vazdušnog i pomorskog saobraćaja. Pružen je osvrt na zajedničke zaključke ekonomskog dijaloga iz 2015. i 2016. godine u odnosu na aktuelnu agendu uvezanosti EU.

U domenu regionalne politike, predstavljene su aktivnosti na sprovođenju Akcionog plana za ispunjavanje uslova za buduće korištenje strukturnih fondova EU. Takođe su razmatrane i aktivnosti sprovođenja III i IV komponente Ipe koje se odnose na regionalni razvoj i razvoj ljudskih resursa.

U oblasti energetike, pružen je osvrt na temu unutrašnjeg energetskog tržišta EU, a sagovornici su razmijenili mišljenje o sigurnosti snabdijevanja i nacionalnim energetskim izvorima s fokusom na sprovođenje Akcionog plana za obavezne naftne rezerve, kao i o nuklearnoj energiji, nuklearnoj bezbjednosti i zaštiti od radijacije, te obnovljivim izvorima energije i energetskoj efikasnosti.

Otvarajući sastanak, predstavnik Evropske komisije Tomas Haglajtner je ukazao da je u odnosu na prošlogodišnji sastanak Pododbora ostvaren znatan uspjeh, posebno ako se ima u vidu da su u prošlogodišnjem periodu otvoreni pregovori u poglavljima 14. Saobraćajna politika, 15. Energetika i 21. Trans-evropske mreže, kao i očekivanje da u narednom periodu bude otvoreno 22. poglavlje i, uz posebne napore administracije, poglavlje 27. Životna sredina i klimatske promjene. U cilju uspješnog ostvarivanja relevantnih ciljeva iz pregovora u ovim poglavljima, ukazao je na neophodnost uvezivanja strateškog planiranja na nivou države s odgovarajućim smjernicama i zaključcima Ekonomskog i finansijskog dijaloga EU sa zemljama Zapadnog Balkana i Turskom od 25. maja 2016. Takođe, ukazao je na važnost sprovođenja agende uvezanosti i realizacije odgovarajućih mekih mjera u susret Samitu zemalja Zapadnog Balkana 4. jula 2016. u Parizu.

Generalna direktorica za životnu sredinu i klimatske promjene u Ministarstvu održivog razvoja i turizma Ivana Vojinović ukazala je na važnost detaljnog razmatranja oblasti obuhvaćenih ovim Pododborom, naglasivši njihov značaj za dalji proces reformi i sveukupnu dinamiku i kvalitet pregovaračkog procesa između Crne Gore i Evropske unije. Podvukla je da je od održavanja prethodnog sastanka Pododbora Crna Gora realizovala krupne korake u svim navedenim oblastima čime je potvrdila snažnu posvećenost reformskom procesu i u značajnoj mjeri se približila evropskim politikama i standardima u ovim oblastima. Istakla je da ostvareni rezultati idu u prilog opštem cilju da strateško upravljanje cjelokupnim procesom bude u potpunosti u vlasništvu Crne Gore. S tim u vezi, istakla je da je deveti sastanak Pododbora idealna prilika za razmjenu informacija, mišljenja i stavova o trenutnom stanju u pregovaračkim poglavljima obuhvaćenim ovim Pododborom.

Strane su se složile da nastave blisku saradnju u cilju efikasnijeg transponovanja i sprovođenja odgovarajućih propisa EU. S tim u vezi, podvučena je potreba nastavka tehničke i ekspertske podrške EU iz fondova Ipe i kroz angažovanje eksperata Tajeksa u svim pomenutim oblastima.

Radionica o evropskoj regulativi za veterinarske ljekove održana u Podgorici

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, u saradnji sa Ministarstvom evropskih poslova i uz podršku projekta finansiranog sredstvima EU „Centar za strateško-pravno...

Gorčević-Lopatka: Crna Gora nagrađena za predan rad u protekloj godini

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević sastala se danas sa izvjestiocem iz sjenke za Crnu Goru u Evropskom parlamentu, Reinholdom Lopatkom. “Možemo biti ponosni na postignuto...

Odobreno 30 projekata u okviru Drugog poziva Interreg Programa Dunavskog regiona

Na VI sastanku Odbora za nadgledanje Interreg Programa Dunavskog regiona, koji je održan 17. i 18. decembra 2024. godine u Zagrebu, za finansiranje je...

ZA SLABOVIDE