Naslovnica Info Press info Uljarević: Proces pregovora Crne Gore sa EU otvorio niz šansi za civilno...

Uljarević: Proces pregovora Crne Gore sa EU otvorio niz šansi za civilno društvo

Proces pregovora Crne Gore sa Evropskom unijom otvorio je niz šansi za civilno društvo, ali i za saradnju različitih društvenih aktera, iako se ovo još uvijek nedovoljno valorizuje, kazala je izvršna direktorica Centra za građansko obrazovanje (CGO) Daliborka Uljarević.

Ona je danas govorila na skupu koji je organizovao briselski Centar za evropsku politiku (EPC), u saradnji sa Evropskim fondom za Balkan, na temu “Proširenje EU i Berlinski proces: Koja je uloga civilnog društva?”.

Uljarević je, u tom kontekstu, predstavila crnogorsko iskustvo kad je riječ o aktivnostima nevladinog sektora u procesu demokratizacije i evropeizacije crnogorskog društva, sa akcentom na uključenje NVO sektora u pregovarački proces kroz radne grupe za pripremu pregovora.

“Doprinos NVO u sprovođenju reformi je ogroman i višeslojan, ali čini se mnogo više još uvijek cijenjen u Briselu nego u samoj Crnoj Gori, što mora da se mijenja. Nema potrebe da naše inicijative prolaze krug do Brisela i nazad da bi ih vlasti uzele u ozbiljno razmtranje, jer se time gubi dragocjeno vrijeme i energija”, naglasila je Uljarević.

Ona je, na interesovanje učesnika, pojasnila i ambijent u kojem NVO sektor u Crnoj Gori radi osvrćući se na prljave kampanje koje su u protekle dvije godine vođene protiv istaknutih aktivista NVO sektora izražavajući nadu da su “oni koji su kreirali te kampanje shvatili da se time neće ograničiti autonomni i kritički orijentisan NVO sektor.”

Uljarević je zaključila da nova Vlada izbornog povjerenja može doprinijeti izgradnji političke kulture u kojoj će se više njegovati dijalog različitih strana, ukoliko raskine sa nekim od dosadašnjih loših praksi koje su polarizovale crnogorsko društvo.

Ovaj politički dijalog je organizovan u sjedištu Centra za evropsku politiku u Briselu a na njemu su pored izvršne direktorke CGO-a govorili i Andris Kesteris, glavni savjetnik za civilno društvo i medije u Generalnom direktoratu Evropske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju, Niccolo Milanese, predsedavajući Evropske alternative, Dane Taleski, istraživač iz Centra za jugoistočno-evropske studije na Univerzitetu u Gracu, Igor Bandović, viši programski menadžer Evropskog fonda za Balkan i Corina Stratulat, viša politička analitičarka iz Centra za evropsku politiku, koja je i moderirala raspravom.

Na samitu zapadnog Balkana u Beču prošle godine, predstavnici organizacija civilnog društva (OCD) sa Balkana su, po prvi put, dobili mogućnost da se uključe u Berlinski proces i da predstave političke preporuke. Prateće inicijative, poput ovog skupa, nastoje da ojačaju kapacitete aktera civilnog društva u očekivanju predstojećeg Samita Zapadnog Balkana koji će se održati u Parizu u julu ove godine, gde će postojati mogućnost da se čuje glas OCD u okviru Foruma civilnog društva. Stoga je i fokus ove diskusije bio na procjeni spremnosti civilnog društva za korišćenje mogućnosti koje nudi Berlinski proces, ali i na izazovima sa kojima se civilno društvo u region suočava.

Skup je okupio oko 40 predstavnika Savjeta Evropske unije, Evropskog parlamenta, Evropske komisije, diplomatskih misija pri EU, belgijskog Ministarstva vanjskih poslova, kao i uticajnih organizacija civilnog društva sa sjedištem u Briselu.

Centar za građansko obrazovanje

Saopštenja

Gorčević na Globsec Forumu: Nastavak proširenja važan za sigurnost EU

0
„Ukoliko želite sigurnu Evropu, potrebno vam je proširenje na Zapadni Balkan, kao i Ukrajinu i Moldaviju“, poručila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević u...

Gorčević u Pragu: Crna Gora prekinula stagnaciju politike proširenja

0
Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević je na marginama Globsec Foruma u Pragu imala niz bilateralnih sastanaka sa kolegama iz EU institucija i država članica...

Druga radionica za pripremu predloga projekata na Programu prekogranične saradnje Srbija – Crna Gora...

0
Upravljačko tijelo i Struktura Programa prekogranične saradnje Srbija-Crna Gora 2021-2027, uz tehničku podršku Zajedničkog tehničkog sekretarijata Programa, organizuju drugu radionicu na temu „Priprema predloga...

Četiri crnogorska partnera podržana kroz Restriktivni poziv programa Interreg Evropa

0
Crnogorske institucije i organizacije ostvarile su učešće u četiri od ukupno 54 projekta odobrena  u okviru Restriktivnog poziva programa Interreg Evropa i time su...

Evropa se okreće biciklu kao rješenju za mnoge društvene probleme

0
Od početka 21. vijeka, Evropa se suočava sa sve većim klimatskim, zdravstvenim i ekonomskim izazovima, koji se međusobno prepliću i usložnjavaju. Zagađenje i toplotni...