NaslovnicaInfoPress infoDods: Usluge u zajednici učiniti dostupnim

Dods: Usluge u zajednici učiniti dostupnim

Vlada Crne Gore bi, pored obezbjeđivanja fizičkog pristupa zgradama, trebala da obezbijedi i puno učešće i uključenost osoba sa invaliditetom (OSI) tako što će im usluge koje se nude u zajednici učiniti dostupnim, ocijenila je poslanica Evropskog parlamenta, Aneliz Dods.

Ona je kazala da je pristupačnost javnih objekata jedan je od najvećih problema sa kojima se OSI suočavaju u Crnoj Gori.

Prema riječima Dods, EP je zadovoljan što je Skupština Crne Gore prilagodila svoju zgradu i prostorije i učinila ih pristupačnim korisnicima kolica, i na taj način otvorila mogućnost za zapošljavanje OSI u službama i administraciji.

„Pored obezbjeđivanja fizičkog pristupa zgradama, Vlada bi trebalo da obezbijedi i puno učešće i uključenost OSI na način što će pružiti puni pristup uslugama koje se nude u zajednici“ “, rekla je Dods agenciji MINA.

EP, kako je navela, želi da vidi više mjera preduzetih po tom pitanju, poput prilagođavanja svih prioritetnih objekata koje je Vlada prepoznala u Zakonu o uređenju prostora i izgradnji objekata.

Dods je kazala da je važno ocijeniti i efekte svake političke odluke na prava i uslove za život OSI, navodeći da bi takve analize trebalo sprovoditi sa tom populacijom.

Kako je dodala, od ključnog značaja je i obezbjeđivanje pune pristupačnosti školama i univerzitetima, čime bi se osiguralo inkluzivno obrazovanje.

Dods je istakla da, ukoliko osobe koje koriste kolica ne mogu pristupiti zgradi suda, onda se time otežava njihov pristup pravdi ili ukoliko birački materijal nije dostupan na brajevom pismu, onda se ugrožava pravo na političko učešće osobama sa oštećenim vidom.

„Pristup fizičkoj sredini, uključujući zgradama, obaveza je koja proističe iz člana 9 UN Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom, koju je Crna Gora ratifikovala, i jedna od ključnih stavki Evropske strategije o invalidnosti (2010-2020)“, naglasila je Dods.

Prema njenim riječima, pristupačnost biračkim mjestima je od vitalnog značaja i mora se garantovati OSI, kako bi mogli ostvariti svoje pravo glasa.

Dods je ukazala da u Ujedinjenom kraljevstvu svako biračko mjesto mora da obezbijedi jednak pristup izbornom procesu OSI, kao i svim drugim biračima.

On je rekla da je Crna Gora preduzela određene važne korake u posljednjih nekoliko godina ukazujući na izmjenu Zakona o zabrani diskriminacije OSI, kako bi bila pružena djelotvornija zaštita toj populaciji.

„Smatram da je veoma dobro što Crna Gora ima fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje OSI ali je nerazumljivo zbog čega je samo oko 6% sredstava iz ovog fonda potrošeno u te svrhe od 2009. godine“, kazala je Dods.

Crna Gora je, kako je navela, usvojila važna zakonska rješenja kako bi se uskladila sa EU standardima. „Poput Zakona o visokom obrazovanju koji obezbjeđuje inkluzivniji i afirmativniji ambijent studentima sa invaliditetom u Crnoj Gori“.

„Ovo je važan temelj koji je već proizveo određene rezultate, ali Crna Gora mora da ubrza proces primjene novih zakona kako bi crnogorski građani zaista osjetili razliku u njihovom svakodnevnom životu“, poručila je Dods.

Izvor: Agencija Mina

Odobreno 30 projekata u okviru Drugog poziva Interreg Programa Dunavskog regiona

Na VI sastanku Odbora za nadgledanje Interreg Programa Dunavskog regiona, koji je održan 17. i 18. decembra 2024. godine u Zagrebu, za finansiranje je...

Oglas za tri pozicije u Zajedničkom sekretarijatu programa Interreg IPA Južni Jadran

Upravljačko tijelo programa saradnje Interreg IPA Južni Jadran objavilo je oglas za tri radna mjesta u okviru Zajedničkog sekretarijata u Bariju, Italija: Projektni službenik...

Nikšić i Lavov ušli u uži izbor za titulu Evropske prijestonice kulture 2030. godine

Žiri od deset nezavisnih eksperata preporučio je Nikšić i ukrajinski grad Lavov za titulu Evropske prijestonice kulture 2030. godine. To, međutim, ne znači da...

ZA SLABOVIDE