Države Zapadnog Balkana su posvećene unapređenju regionalne saradnje, posebno u okviru Berlinskog procesa, i u tom dijelu imaju političku i finansijsku podršku Evropske unije, poručeno je sa regionalnog sastanka koji je održan u Tirani, u organizaciji Njemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ).
Na sastanku su učestvovali predstavnici ministarstava vanjskih poslova država regiona, a crnogorsku delegaciju je predvodila generalna direktorica za evropske poslove u MVPEI Snežana Radović.
Učesnici skupa su razmijenili mišljenje o ostvarenim rezultatima i daljim priprema za treći Samit država Zapadnog Balkana koji će u julu ove godine biti organizovan u Parizu, u okviru Berlinskog procesa. U tom kontekstu je razmotreno sprovođenje infrastrukturnih projekata odobrenih u okviru Berlinskog procesa i mjera za unapređenje funkcionisanja infrastrukturne mreže.
Generalna direktorica za evropske poslove u MVPEI Snežana Radović je istakla da će rezultati Berlinskog procesa dugoročno predstavljati značajan faktor ekonomskog rasta i razvoja regiona.
“Jasna posvećenost država Zapadnog Balkana procesu pristupanja EU, kroz unapređenje regionalne saradnje i uz stalnu podršku EU, u formi Berlinskog procesa, doprinosi povezivanju regiona interno i s ostatkom EU. To je najbolji način za dinamiziranje ekonomskog razvoja i poboljšanje kvaliteta života građana”, poručila je Radović.
Crnogorska strana je podržala napore regiona usmjerene na uspostavljanje funkcionalne infrastrukturne mreže, i predstavila trenutne aktivnosti u okviru pripreme infrastrukturnih projekata koji su Crnoj Gori odobreni u okviru Agende povezivanja. Generalna direktorica Radović je prenijela da je Crna Gora spremna da nastavi rad na temeljnom strategijskom planiranju i pripremi infrastrukurnih projekata i na taj način postepeno ispuni sve preduslove za finansiranje projekata, dijelom i bespovratnim sredstvima EU. Pored spremnosti država regiona, crnogorska strana je ukazala i na značaj pojednostavljenja procedura za prijavu projekata, kako bi i implementacija bila efikasna i rezultirala izgradnjom značajnih djelova osnovne saobraćajne i energetske mreže u regionu do 2020.
Predmet sastanka je bilo i suočavanje s efektima migracijske krize i u tom kontekstu je prenijeta spremnost država regiona da kroz temeljnu uzajamnu, kao i saradnju s EU u okviru dijaloga na visokom nivou i zajedničkog djelovanja u ovoj oblasti nastave djelovanje u pravcu ublažavanja posljedica krize.
Takođe, učesnici skupa su pozdravili uspostavljanje Kancelarije za mlade koja bi trebalo da obezbijedi veću mobilnost i unaprijedi kvalitet obrazovanja mladih u regionu istakavši da ona predstavlja značajan aspekt promovisanja regionalne saradnje.