Naslovnica Info Press info Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda obilježava Evropsku sedmicu akcije protiv rasizma

Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda obilježava Evropsku sedmicu akcije protiv rasizma

Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore počela je danas aktivnosti u kampanji Evropska sedmica akcije protiv rasizma (European Action Week against Racism), koja će širom Evrope biti organizovana tokom ove nedjelje, u susret 21. martu – Međunarodnom danu eliminacije svih oblika rasne diskriminacije.

Svake godine Evropska mreža protiv nacionalizma, rasizma, fašizma, koja podržava migrante i izbjeglice, (UNITED) koordinira sedmicu borbe protiv rasizma.

Službenici Institucije danas su simbolično označili početak kampanje zajedničkom fotografijom i porukama u borbi protiv diskriminacije. Oni su slogane, kojima se propagira tolerancija i netoleriše diskriminacija, postavili tako da im se ne vide lica, čime su željeli da poruče da boja kože ne smije biti osnov za uskraćivanje ostvarivanja bilo kog zagarantovanog ljudskog prava.

U okviru kampanje, zamjenik Zaštitnika Siniša Bjeković razgovarao je danas sa direktorom Uprave za zbrinjavanje izbjeglica, Željkom Šofrancem, nakon čega su posjetili Kamp na Koniku.

Romi su, prema izvještajima Zaštitnika, manjinska zajednica koja je najdiskriminisanija dugi niz godina (pored osoba sa invaliditetom i LGBT) zbog čega su u stalnom fokusu naše pažnje. Zamjenik Zaštitnika ukazao je da je socijalna distanca u odnosu na Rome još jako izražena.

“Osim socijalne isključivosti i istraživanja etničke distance koje su radile nezavisne agencije i civilni sektor u Crnoj Gori, pokazju da su Romi najmarginalizovanija društvena grupa i da je percepcija o njihovom položaju i pravima takva da ukazuju na njihovu diskriminaciju”, rekao je Bjeković.

On je iskazao interesovanje za rješavanje problema Roma smještenih u kampovima Konik 1 i 2 .

Šofranac je kazao da se aktivnosti u Kampu Konik 2 realizuju planiranom dinamikom i da će on biti zatvoren ove godine, u skladu sa strateškim dokumentima Vlade Crne Gore (Strategija i Akcioni plan) i koordinacijom Minirstava rada i socijalnog staranja.

On je ukazao da se prošle godine na Kosovo dobrovoljno vratilo 142 ljudi, i da se ove godine očekuje povratak u sličnom intezitetu , nakon čega će uslijediti zatvaranje kampa Konik 2.

“Najveći problem je obezbjeđivanje sredstava od strane Vlade Kosova kako bi se broj povratika stimulisao. Intenzivnim razgovorima i saradnjom dva ministarstva rada i socijalnog staranja očekujemo da ćemo sa UNHCR dobiti jači podstivcaj za povratak interno raseljenih lica“, naveo je Šofranac.

On je podsjetio da je krajem prošle godine završena izgradnja pet zgrada i da su uručeni ključevi stanova predstavnicima 48 romskih porodica.

“Kroz regionalni stambeni program biće izgrađeno dodatnih 120 stanova za interno raseljene koji su stanovnici kampa, nakon čega se očekuje i zatvaranje kampa Konik 1, što bi trebalo značajno da unaprijedi smještajne uslove i kvalitet života Roma uz puno obezbjedjenje pristupa prava, u skaldu sa medju standardima”, rekao je Šofranac.

Bjeković i Šofranac sagalasni su da je potrebna združena, kontinuirana i posvećena aktivnost svih državnih institucija kako bi se Romi lakše i brže integrisali u crnogorsko društvo.

Podsjećamo da će Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore dati doprinos međunarodnoj kampanji Evropska sedmica akcije protiv rasizma organizovanjem još nekoliko aktivnosti, čiji fokus će dominantno biti na razmatranju pripremljenosti države za eventualni priliv migranata.

Iako Crna Gora nije pogođena izbjegličkim talasom, nadležni državni organi pripravni su za takvu mogućnost i prate situaciju u regionu i Evropi. Zbog važnosti ovog pitanja i mogućeg uticaja na Crnu Goru, Zaštitnik je odlučio da u okviru ovogodišnje kampanje sa predstavnicima nadležnih državnih institucija razgovara o tom pitanju, razmotri aktuelne informacije i eventualne probleme.

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...