Ministarstvo poljopivrede i ruralnog razvoja raspisalo je javni poziv za IPARD Like 2, odnosno dodjelu bespovratnih sredstava za inveticije u fizički kapital vezano za preradu i marketing poljoprivrednih i ribljih proizvoda.
Poziv se objavljuje u okviru IPARD Like 2 projekta, koji finansira Evropska unija, a implementira Ministarstvo u saradnji sa Svjetskom bankom.
“Cilj projekta je pružanje bespovratne podrške investicijama u fizički kapital vezano za preradu i marketing poljoprivrednih i ribljih proizvoda u cilju uvođenja i implementacije mjera ruralnog razvoja, povećanja konkurentnosti na tržištu poljoprivrednih proizvoda, kao i uvođenje i jačanje evropskih standarda proizvodnje hrane”, navodi se u pozivu.
Poziv za bespovratnu podršku namijenjen je izgradnji i jačanju prerađivačkih kapaciteta u poljoprivredi, sa ukupnim iznosom od 5,2 miliona eura za bespovratnu podršku.
Zahtjevi za podršku na propisanom obrascu i sa pratećom dokumentacijom, predaju se isključivo putem preporučene pošte na adresu Direktorata za plaćanja, Moskovska 101, Podgorica.
Zahtjevi se mogu dostavljati od 1. aprila do 31. maja, nakon čega će se obaviti njihovo odobravanje.
Investicije koje će se podržati kroz IPARD Like 2 poziv za dodjelu sredstava bespovratne podrške su unutrašnji pristupni putevi, nabavka i montaža sistema za obnovljive energije za sopstvenu potrošnju, adaptacija, rekonstrukcija ili izgradnja objekata i drugih pomoćnih objekata, nabavka i montaža posebne opreme i mehanizacije za proizvodnju, za koju je subjekat u poslovanju hranom registrovan i nabavka specijalne opreme i mehanizacije za pakovanje, etiketiranje i skladištenje gotovih proizvoda.
Podržaće se i nabavka specijalne opreme za čišćenje, prečišćavanje i ostale neophodne usluge u objektu, kao i nabavka opreme za ventilaciju objekata.
Podržana je i nabavka specijalnih vozila i mehanizacije za sopstvene potrebe, na primjer vozila za prevoz sirovog mlijeka, uključujući mobilne rezervoare sa pratećom opremom, specijalizovani rezervoar/sistem hlađenja za kamion sa odgovarajućom opremom.
Iz Ministarstva su rekli da će se podržati nabavka samo nove opreme i uređaja, a neće se podržati nabavka poljoprivrednih inputa, troškovi nastali plaćanjem carina i ostali operativni troškovi, kupovina ili zakup zemljišta.
Minimalni iznos prihvatljive investicije iznosi 25 hiljada, a maksimalni 250 hiljada eura.
Kada su u pitanju kriterijumi, korisnik ne može biti preduzeće, djelimično ili potpuno, u državnom vlasništvu, ili državna institucija.
“Investicija je prihvatljiva za podršku samo ukoliko je njena realizacija počela nakon datuma potpisivanja ugovora za bespovratnu podršku sa Direktoratom za plaćanja i praćena sprovođenjem neophodnih procedura nabavke. Ti kriterijumi se ne odnose na opšte troškove, kao što je izrada tehničke dokumentacije i biznis plana”, navodi se u pozivu.
Svi podneseni dokumenti ne smiju biti stariji od šest mjeseci.
Korisnik može biti samo iz sektora hrane životinjskog porijekla ili samo iz sektora prerade biljnih proizvoda koji se bavi preradom i pakovanjem primarnih poljoprivrednih proizvoda.
Proizvođači moraju biti registrovani u odgovarajućim registrima.
Izvor: Agencija Mina-business