Poziv Crnoj Gori da postane članica NATO-a kruna je reformskih napora od obnove nezavisnosti do danas, poručio je premijer Milo Đukanović.
„Crna Gora je dobila poziv krajem prošle godine. To je ne samo najvažnije ostvarenje 2015, već i kruna naših reformskih napora – od proglašenja nezavisnosti, do danas. Za Crnu Goru to vidimo kao istorijsku prekretnicu, u smislu odluke o pripadnosti jednom novom sistemu vrijednosti – sistemu vrijednosti evroatlantske zajednice“, rekao je Đukanović.
To je, kako je kazao za Dojče Vele, važan zamah daljem unapređenju stabilnosti i razvoja regiona Zapadnog Balkana.
Premijer je, povodom kritika koje se odnose na vladavinu prava, korupciju i druge reforme, kazao da u Crnoj Gori ima svih problema koji se mogu vidjeti u društvima na sličnom nivou razvijenosti, posebno u balkanskim društvima.
„Percepcija je da su u Crnoj Gori ti problemi veći nego u nekim drugim društvima. Otkuda taj dodatak u odnosu između realnog i konkretnog? Kompletnu takvu sliku stvarala je Miloševićeva politička struktura u vremenu našeg sukoba“, kazao je on.
Prema riječima Đukanovića, tim političkim repertoarom se i tada i danas služila današnja opozicija koja je ostala dosljedna Miloševiću i njegovim idejama do današnjeg dana.
„Šta mi radimo da to promijenimo? Vrlo transparentno radimo na ostvarivanju svojih ciljeva. Otvorili smo 22 pregovaračka poglavlja sa Evropskom unijom (EU) i vrlo dobro napredujemo. Dobili smo pozivnicu za NATO. Ja ne mislim da bi nas Evropa pustila tako duboko u pregovarački proces, niti bi nas NATO pozvao, da smo mi onakvi kakvim nas je slikao Milošević“, rekao je on.
On je upitao da li misli da bi poziv opoziciji uputio neko ko ima razloga nešto da sakrije, neke svoje sumnjive radnje. „Ja mislim da ne bi“.
Đukanović je, komentarišući činjenicu da i u Crnoj Gori ima protivnika članstvu u Alijansi, rekao da je crnogorsko društvo politički podijeljeno, a da je tako bilo i na referendumu o obnovi nezavisnosti 2006. „Rekao bih da je najveći dio onih koji su tada bili protiv Crne Gore, danas protiv Crne Gore u NATO“.
„To samo potvrđuje da smo mi ustanovili vrlo autentičnu liniju podjele u crnogorskom društvu. Mi smo prije referenduma govorili da želimo nezavisnost da bi išli putem usvajanja vrijednosti Evrope i evroatlantske zajednice“, dodao je on.
Đukanović je rekao da su im njihovi konkurenti nudili da se zadržie na balkanskim bespućima.
„Iskreno, nadao sam se da ćemo uspjeti da veći dio njih prevedemo sa njihove obale na naš kolosjek, ali, kao što znate, godine krize nijesu najpodobnije za tu vrstu emancipatorskog poduhvata. Ipak, to se malo promijenilo i ja mislim da je danas proevropski pokret u Crnoj Gori jači nego što je bio pokret za nezavisnost 2006“, naveo je on.
Đukanović je, govoreći o ponudi opoziciji da uđe u Vladu, rekao da sada traju pregovori, ocjenjujući da je opozicija bila zatečena tom ponudom i da još uvijek razmišljaju da li će je prihvatiti ili neće.
Premijer je, kad je riječ o pitanju izbjeglica, kazao da pažljivo prate sve što se događa.
„U dispoziciji je odgovornog kandidata za članstvo u EU da dijeli sve ono što su napori EU u saniranju jednog teškog problema. Potpuno smo mobilisali sve strukture domaće politike da budemo spremni za eventualnu promjenu rute. I naravno da ćemo u potpunosti slijediti ono što će biti politika zemalja članica EU i zemalja iz našeg regiona“, poručio je Đukanović.
Izvor: MINA