Naslovnica Info Press info Mediteranske zemlje potvrđuju svoju posvećenost zaštiti mora i priobalnih područja Mediterana

Mediteranske zemlje potvrđuju svoju posvećenost zaštiti mora i priobalnih područja Mediterana

Više od 150 delegata iz 21 mediteranske zemlje i predstavnici Evropske unije, učestvuju na Konferenciji strana ugovornica Konvencije o zaštiti morske sredine i priobalnog podučja Sredozemlja – Barselonske konvencije (COP19) koji se održava u Atini od 9. do 12. februara.

Na sastanku se razmatraju odluke o ključnim pitanjima zaštite i održivog upravljanja morskim i obalnim područjima, uključujući i one koje se odnose na: integralno upravljanje obalnim područjima, održivu potrošnju i proizvodnju, regionalne akcije radi prilagođavanja na uticaj klimatskih promjena, kontrolisanje uticaja otpada koji dospijeva u more, eliminisanje uticaja prioritetnih kontaminenata na morske ekosistema, kontrolisanje zagađenja sa brodova, upravljanja zaštićenim područjima u moru, uključujuči i ona koja su od međunarodnog značaja.

Posebno mjesto zauzima diskusija o novoj Mediteranskoj strategiji održivog razvoja za period do 2025. godine, te reforma funkcionisanja Mediteranske komisije za održivi razvoj u kontekstu stvaranja uslova za efikasno sprovođenje strategije.

Na taj način uspostavlja se strareški i institucionalni okvir za prevođenje nedavno donijetih ciljeva održivog razvoja i Agende za održivi razvoj do 2030. godine u regionu Mediterana, što ima poseban značaj u kontekstu podrške nacionalnim naporima usmjernim na donošenje politika održivog razvoja usklađenih sa globalnim ciljevima održivog razvoja.

Pozdravljajući učesnike Konferencije Achim Steiner, zamjenik generalnog sekretara UN-a i izvršni direktor Programa Ujedinjenih nacija za zaštitu životne sredine (UNEP) podsjetio je na izutetni značaj Barselonske konvencije na čijem sprovođenu je zasnovano funkcionisanje Mediteranskog akcionog plana, kao prvog regionalnog UNEP-ovog programa za zaštitu mora, u prethodne 4 decenije.

Devetnaestim sastankom strana ugovornica Barselonske konvencije istovremeno se obilježava 40 godišnjica postojanja Mediteranskog akcionog plana.

U okviru segmenta na visokom nivou koji se održava pod sloganom “Četrdeset godina saradnje za zdrav i produktivan Mediteran: Kolektivno putovanje ka održivom razvoju”, ministri regiona će se osvrnuti na rezultate ostvarene u prethodne četiri decenije sprovođenja Barselonske konvencije.

Takođe, biće donijeta nova srednjoročna strategija MAP-a koja će definisati pprioritetne programe saradnje i podrške zemljama Mediterana, uključujući i partnerstva koja će biti uspostavljena radi obezbjeđivanja instrumenta tehničke i finansijske podrške .

Na Konferenciji učestvuju predstavnici Ministarstva održivog razvoja i turizma Marija Vukčević, direktorica Direktorata za EU integracije i međunarodnu saradnju i Jelena Knežević, rukovodilac Odjeljenja za održivi razvoj i integralno upravljanje morem i priobalnim područjem.

Saopštenja

Gorčević na Globsec Forumu: Nastavak proširenja važan za sigurnost EU

0
„Ukoliko želite sigurnu Evropu, potrebno vam je proširenje na Zapadni Balkan, kao i Ukrajinu i Moldaviju“, poručila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević u...

Gorčević u Pragu: Crna Gora prekinula stagnaciju politike proširenja

0
Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević je na marginama Globsec Foruma u Pragu imala niz bilateralnih sastanaka sa kolegama iz EU institucija i država članica...

Druga radionica za pripremu predloga projekata na Programu prekogranične saradnje Srbija – Crna Gora...

0
Upravljačko tijelo i Struktura Programa prekogranične saradnje Srbija-Crna Gora 2021-2027, uz tehničku podršku Zajedničkog tehničkog sekretarijata Programa, organizuju drugu radionicu na temu „Priprema predloga...

Četiri crnogorska partnera podržana kroz Restriktivni poziv programa Interreg Evropa

0
Crnogorske institucije i organizacije ostvarile su učešće u četiri od ukupno 54 projekta odobrena  u okviru Restriktivnog poziva programa Interreg Evropa i time su...

Evropa se okreće biciklu kao rješenju za mnoge društvene probleme

0
Od početka 21. vijeka, Evropa se suočava sa sve većim klimatskim, zdravstvenim i ekonomskim izazovima, koji se međusobno prepliću i usložnjavaju. Zagađenje i toplotni...