Crna Gora je postala veoma pouzdan i jak član porodice podunavskih zemalja i značajno pomaže da se rješavaju konkretni problemi u Dunavskom basenu.
S druge strane, za Crnu Goru učešće u radu Međunarodne Komisije za zaštitu sliva rijeke Dunav(ICPDR) dragocjeno je za napredovanje u procesu harmonizacije sa EU direktivama u oblasti vodoprivrede i jačanje stručnog kadra kao nosioca realizacije planova upravljanja vodnim resursima.
Ovo je istaknuto u razgovorima koje je crnogorska delegacija, na čelu sa ministrom poljoprivrede i ruralnog razvoja prof. dr Petrom Ivanovićem, imala tokom dvodnevnog boravka u Beču gdje su ministri 14 zemlja usvojili Dunavsku deklaraciju i Plan upravljanja basenom Dunava.
Sekretar Međunarodne komisije za zaštitu sliva rijeke Dunav Ivan Zavadski istakao je tokom susreta sa ministrom Ivanovićem da je poslednjih godina saradnja sa Crnom Gorom drastično poboljšana.
“Ne bi bilo moguće usvojiti dva dokumenta danas da nije bilo podataka i eksperata iz Crne Gore. Crna Gora je postala veoma pouzdan i jak član porodice ICPDR koji nam značajno pomaže da rješavamo konkretne probleme u Dunavskom basenu, kazao je Zavadski.
Crna Gora grabi krupnim koracima da postane član EU, a iskustva koja se mogu podijeliti kroz rad ICPDR su značajna, jer 14 zemalja dijeli svoja iskustva u napredovanju u haromizaciji sa EU direktivama, kazao je Dražen Kurjačić, predstavnik Hrvatske.
On je rekao da je i Hrvatska imala veliku korist od članstva u ICPDR.
“Saradnja između hrvatskih i crnogorskih stručnjaka je na veoma visokom nivou. Naime, naše spoznaje dijelimo zajedno i pomoćićemo kolegama iz Crne Gore da što prije dođu do ciljeva koje je Hrvatska postigla. Imamo više mogućnosti za zajedničku saradnju”, ocijenio je Kurjačić.
I pomoćnik ministra poljoprivrede Slovačke Vojteh Ferenc zadovoljan je saradnjom sa Crnom Gorom.
“Više puta smo se sreli sa predstavnicima Crne Gore i razgovarali o zaštiti od poplava, razmjeni podataka i iskustva, posebno onih koje ima moja zemlja kada su u pitanju rijeke i jezera. Takođe, naša saradnja u oblasti poljoprivrede je veoma dobra, posebno u oblastima voćarstva i vinogradsrtva “, kazao je Ferenc. On je dodao da Slovačka pruža podršku Crnoj Gori na njenom putu ka punoprvanom članstvu u NATO.
Direktor za život, vodu i vazduh u Direktoratu za životnu sredinu EU Merien Vening (Marianne Wenning) istakla je da su u Beču usvojena dva važna dokumenta i da su sve zemlje članice ICPDR pokazale posvećenost zaštiti vodnih resursa vezanih za Dunav.
“Crna Gora je među zemljama koje su se zalagale za usvajanje dokumenta i koja nastoji da se očuvaju čiste vode i ekološki status. Okvirna direktiva za vode EU poslužila je kao osnova za dostizanje navedenih ciljeva i veoma smo zadovoljni da je direktiva ne samo prihvaćena od zemalja EU, već i zemalja članica ICPDR. Pozdravljamo napore Crne Gore usmjerene u pravcu postizanja zajedničkih ciljeva ICPDR, kao i napore da usvojite nacionalne planove upravljanja vodama jer sve to skupa doprinosi očuvanju voda i biodiverziteta” poručila je Vening.
U Beču je juče na ministarskoj konferenciji usvojena Deklaracija o upravljanju vodama u Dunavskom basenu, kao i Plan upravljanja čime su se otvorile mogućnosti za dalje aktivnosti usmjerene na očuvanje voda i biodiverziteta ovog basena.