Informativni dan na kojem je predstavljena procedura prijave projekata i vježbi u okviru Mehanizma za civilnu zaštitu Evropske unije, održan je danas u prostorijama Službe zaštite Glavnog grada.
Generalni direktor Direktorata za vanredne situacije MUP-a, Mirsad Mulić,istakao je da je pristupanjem Mehanizmu olakšana saradnja između nadležnih organa Crne Gore i Evropske unije iz oblasti civilne zaštite. Zemljama članicama Mehanizam pruža i priliku za obuku timova civilne zaštite. Uz razmjene najbolje prakse i učenja,timovi će povećati njihovu efikasnost reakcije na katastrofe.
Dva eksperta Evropske komisije kroz svoja izlaganja detaljno su objasnili korake u proceduri prijave projekata, ko se može prijaviti i koji su kriterijumi selekcije, podsjetivši da je rok za prijave projekata 14.mart, a za prijavu vježbi 1.februar.
Oni su objasnili koje tačno aktivnosti mogu finansirati, koje zemlje su do sad aktivirale Mehanizam, ali i odgovorili na sva pitanja zainteresovanih. Za projekte mogu aplicirati javna i privatna preduzeća, kao i međunarodne organizacije, a može biti finansirano do maksimalno 85 odsto projektnih aktivnosti.
Poziv za podnošenje prijedloga za prevenciju i pripravnost objavljuje se jednom godišnje, a dostupan je na internet stranici humanitarne pomoći Evropske komisije i službe za civilnu zaštitu. Mehanizam civilne zaštite EU obuhvata tri glavna aspekta djelovanja civilne zaštite: prevenciju, pripravnost i odgovor na katastrofe. Crna Gora zvanično je postala 32. članica ovog Mehanizma 29. septembra 2014. godine u Rimu.
Aktiviranje Mehanizma olakšaće i u velikoj mjeri povećati kvalitet odgovora na vanredne situacije, zbog mogućnosti korišćenja ljudskih i materijalnih resursa drugih država prilikom nastanka prirodnih, tehničko-tehnoloških i drugih hazarda.
Mehanizam trenutno uključuje svih 28 zemalja članica Evropske unije, ali i Crnu Goru, Srbiju, Makedoniju, Island i Norvešku. Turska je nedavno potpisala ugovore za pridruživanje Mehanizmu.
Svaka zemlja na svijetu može pozvati u pomoć Mehanizam za civilnu zaštitu Europske unije. Od njegovog lansiranja 2001. godine, Mehanizam je pratio preko 300 katastrofa te dobio više od 200 zahtjeva za pomoć. Intervenisano je u nekim od najvećih skorašnjih katastrofa u svijetu poput zemljotresa na Haitiju (2010. godine), katastrofe u Japanu (2011. godine), tajfuna koji je pogodio Filipine (2013. godine), poplava u Srbiji i Bosni i Hercegovini (2014. godine), izbijanja ebole (2014. godine), sukoba u Ukrajini (2014. godine), zemljotresa u Nepalu (2015. godine), izbjegličke krize u Evropi (2015. godine).
Ministarstvo unutrašnjih poslova