Novi elektonski sistem za filtriranje predmeta pomoći će da se ubrza obrada ustavnih žalbi i drugih podnesaka, a građanima omogućiti brži pristup efikasnijoj pravnoj zaštiti, ocijenio je potpredsjednik Vlade Duško Marković.
On je to kazao na završnom skupu na kojem su predstavljeni rezultati projekta “Podrška instituciji Ombudsmana i Ustavnom sudu u primjeni evropskih standarda u oblasti ljudskih prava (SOCCER)”.
Marković je rekao je da se godinu nakon primjene SOCCER projekta i uloženi trud i finansijska podrška i institucijama Ombdusmana i Ustavnog suda pokazuje kao isplativa investicija u sistemu zaštite ljudskih prava u Crnoj Gori.
On je kazao da se studijskim posjetama, neposrednom komunikacijom i razmjenom iskustava i prakse sa Evropskim sudom za ljudska prava, monitoringom tijelima Savjeta Evope, Ustavnim sudom Slovenije i generalnim kontrolom mjesta lišavanja slobode Francuske došlo konkretnih rezuzltata.
“Sudije i savjetnici Ustavnog suda stekli su nova znanja o konvenkicijskom sistemu zaštite ljudskih prava sa naglaskom na pravo na imovinu, na pravično suđenje, slobodu izražavanja i zaštitu od torture”, rekao je Marković.
On je kazao da je ojačan kapacitet Ustavnog suda za procjenjivanje ustavnih žalbi što ima poseban značaj u svijetlu činjenice da je Evropski sud za ljudska prava proglasio to sredstvo djelotvornim pravnim lijekom od stupanja na snagu novog Zakona o Ustavnom sudu.
“Tako će novi elektonski sistem za filtriranje predmeta pomoći da se ubrza obrada ustavnih žalbi i drugih podnesaka a građanima omogućiti brži pristup efikasnijoj pravnoj zaštiti. Razvijena IT mreža olakša će sudijama i savjetnicima pristup predmetima registra Evropskopg suda za ljudska prava”, kazao je Marković.
On je ocijenio da je unaprijeđen kapacitet kancelarije Ombdusmana za prepoznavanje slučajeva diskriminacije i djelovanje u skladu sa standardima Savjeta Evrope.
“Kapacitet Zaštitnika ojačan je i za obavljanje dužnosti u svojstvu nacionalnog preventivnog mehanizma iz oblasti zaštite od torture i nehumanog postupanja prema licima lišenim slobode odnosno za donošenje konkrektnih predloga praćenje predmeta kršenje ljudskih prava izvještavanja tokom posjeta pritvorskim jedinicama”, rekao je Marković.
Šef Delegacije Evropske unije u Podgorici Mitja Drobnič kazao je da efikasna zaštita ljudskih prava omogućava da se živi u različitim društvima u kojima je svaki pojedinac jednak u ostvarivanju svojih prava i sloboda.
“Na svom putu ka EU Crna Gora mora da obezbijedi adekvatne pravne instrumente kako bi garantovala zaštitu ljudskih prava za sve. Ono što je najvažnije je da ovi instumenti treba da se efikasnije primjenjuju u praksi”, rekao je Drobnič.
Nakon reforme okvira za zabranu diskriminacije, smatra on, treba ojačati insitucije za ljudska prava, kao što su Omnbdusman i Ministarstvo za ljudska prava.
“Nedostatak jedinstvenog pristupa i nizak nivo kazni u oblasti kršenja ljudskih prava, stvaraju pravnu nesigurnost i tim se treba pozabaviti”, poručio je Drobnič.
Direktorica kancelarije Generalne direkcije Programa Savjeta Evrope Verene Tejlor rekla je da je SOCCER donio ogromnu vrujednost za uloženi novac, navodeći da se naredni projekti već pripremaju.
Predsjednica Ustavnog suda Desanka Lopičić je istakla zapažene rezultate tog suda koji su sadržani u Mišljenju Evropske komisije o napretku Crne Gore u 2015. godini, odnosno, stavu Evropskog suda za ljudska prava prema kojem se ustavna žalba, u principu, smatra djelotvornim pravnim sredstvom od 20. marta ove godine.
Lopičić je ukazala na konkretne rezultate projekta i aktivnosti Savjeta Evrope oko održavanja konferencije na kojoj je obilježeno 50 godina postojanja ustavnog sudstva u Crnoj Gori, implementacije informacionog sistema u Ustavnom sudu i učešća sudija i savjetnika na važnim i korisnim seminarima, obukama i studijskim posjetama.
Predsjednica Ustavnog suda je izrazila zadovoljstvo saznanjem da će Savjet Evrope nastaviti projekat podrške Ustavnom sudu u primjeni evropskih standarda u oblasti ljudskih prava i sloboda na dobrobit građana Crne Gore.
Izvor: Agencija Mina