Crna Gora je nastavila da ostvaruje napredak u ispunjavanju obaveza iz pretpristupnog procesa, iako preostaje još posla, posebno u oblasti vladavine prava, poruka je s petog sastanka Odbora za stabilizaciju i pridruživanje između Crne Gore i Evropske unije koji je danas održan u Podgorici. Takođe, sa strane EU je naglašena potreba za punom i pravovremenom primjenom izbornog zakonodavstva.
Napredak ostvaren u ispunjavanju obaveza u svim poglavljima pravne tekovine primarno se reflektuje u činjenici da je Crna Gora, od prethodnog sastanka Odbora, uspješno otvorila još osam pregovaračkih poglavlja, postigla uspjeh u ispunjavanju početnih mjerila, dok se sljedeća Međuvladina konferencija očekuje naredne nedjelje, ocjena je sa sastanka.
Sastanak Odbora je bio prilika da članovi crnogorske delegacije informišu predstavnike Evropske komisije o napretku koji je ostvaren od oktobra ove godine, kao i o tekućim i planiranim aktivnostima u oblasti političkih kriterijuma; ekonomskih kriterijuma i finansijskih i statističkih pitanja; unutrašnjeg tržišta i konkurencije; trgovine, industrije, carina i poreza; saobraćaja, životne sredine, energetike i regionalnog razvoja; poljoprivrede i ribarstva, uključujući bezbjednost hrane, inovacija, informatičkog društva i socijalne politike i finansijske pomoći.
Sastanak je sa crnogorske strane otvorio državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović, a sa strane Evropske unije šef Jedinice za Crnu Goru u Generalnom direktoratu za proširenje i susjedsku politiku Evropske komisije Dirk Lange.
Ambasador Pejović je kazao da je Crna Gora od prethodnog sastanka Odbora ostvarila značajan reformski napredak što je potvrdio i ovogodišnji Izvještaj o napretku koji je posebno prepoznao preduzete napore i rezultate u oblasti vladavine prava. Podsjetio je da je Crna Gora od prethodnog sastanka otvorila osam pregovaračkih poglavlja, te ispunila početna mjerila u šest poglavlja, čime je održala uspješan kontinuitet pregovora i zadržala poziciju lidera u regionu, kada je riječ o evropskoj integraciji.
„Posebno bih istakao da je Crna Gora ostvarila izuzetan napredak u oblasti vladavine prava, gdje smo od prošlog odbora zaokružili zakonodavstvo u pravosuđu i borbi protiv korupcije, čime smo došli do cifre od 47 donijetih zakona u ovoj oblasti od otvaranja pregovora. Formirano je Specijalno tužilaštvo, a poodomakle su i pripreme za početak rada Agencije za sprečavanje korupcije. Takođe, adaptirali smo Akcione planove za 23. i 24. poglavlje u cilju prilagođavanja ispunjenju privremenih mjerila“, istakao je ambasador Pejović.
On je podsjetio da je Crna Gora ostvarila napredak i u ekonomskim kriterijumima koji se ogleda u rastu BDP-a, fiskalnoj konsolidaciji, unapređenju poslovnog ambijenta i izdržljivosti ekonomskog sistema u odnosu na posljedice recesije.
U pogledu reforme javne uprave, glavni pregovarač je informisao da su u toku izrada nove Strategije reforme javne uprave i revizija Programa pristupanja Crne Gore, koji će na pravi način razraditi potrebe jačanja kapaciteta za sprovođenje obaveza iz naše evropske agende.
Pejović je rekao da su rezultati evidentni i u ispunjavanju obaveza iz svih poglavlja pravne tekovine, gdje se privodi kraju proces zaokruživanja normativnog i strategijskog okvira.
Dirk Lange je istakao potrebu za političkim dijalogom među svim političkim partijama u skupštini i punom implementacijom novog izbornog zakonodavstva.
Prenio je da Evropska unija pozdravlja inicijativu Savjeta za vladavinu prava za unapređenje aktivnosti u oblasti vladavine prava. Istaknuto je da će njihovo sprovođenje pomoći Crnoj Gori u daljem napredovanju u ispunjavanju privremenih mjerila u 23. i 24. poglavlju. Izazovi identifikovani u ovoj oblasti uključuju puno funkcionisanje Specijalnog tužilaštva i buduće Agencije za borbu protiv korupcije- ključnih institucija za postizanje vidljivih postignuća u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminalna.