Naslovnica Info Press info Biber: Saradnja u regionu je veoma važna, ali nije zamjena za integracije...

Biber: Saradnja u regionu je veoma važna, ali nije zamjena za integracije u EU

Saradnja u regionu je veoma važna, ali nije zamjena za integracije u Evropsku uniju (EU), poručio je danas Florijan Biber, profesor za jugoistočno-evropsku istoriju i politiku na Univerzitetu u Gracu.

On je ocijenio da su Crna Gora, Srbija i Albanija na dobrom putu da se pridruže EU, ali i da se šalje “opasna poruka” ako ostale zemlje Zapadnog Balkana ostanu iza.

“Regionalna saradnja nije zamjena ni za reforme u sopstvenoj zemlji, ali je način da se pošalje jasna poruka da su te države angažovane na rješavanju problema. Ipak ne možete u EU uz loše odnose sa susjedima”, naveo je Biber, prenosi Tanjug.

Komentarišući proširenje EU i otvaranje poglavlja u pregovorima sa Srbijom, on je konstatovao da je taj proces sporiji nego što je bio u prošlosti.

“EU sada nerado brzo otvara pregovaračka poglavlja, a proširenje i nije u vrhu prioriteta. Drugo, proširenje nema veliku podršku, mnogo ljudi je protiv toga, posebno u Nemačkoj ili Austriji”, rekao je on i naveo da je većina građana u pojedinim zemljama protiv integracije ne samo Turske, nego i Zapadnog Balkana.

Ipak, dodaje, evropski komesar za proširenje je raspoložen da vidi napredak i otvaranje poglavlja, a tri zemlje regiona u kojima je moguće očekivati kretanje u tom pravcu su Srbija, Crna Gora i Albanija.

Biber je naveo da BiH ima problema, Makedonija zaostaje zbog imena, a Kosovo pet EU članica ne priznaje kao državu.

“Zato bi Srbija, Crna Gora ili Albanija mogle da postanu članice prije drugih, ali je opasno ostaviti ostale tri potpuno iza. To šalje opasnu poruku, ako su izostavljene”, rekao je Biber.

Biber je ocijenio da je proširenje danas, više nego ikad, geopolitički program. Konflikt EU i Rusije koji se osjeća i u zemljama Zapadnog Balkana, pokazao je da EU treba da misli i na konkurenciju.

Drugo, izbjeglička kriza je pokazala apsurnost da Zapadni Balkan ne bude u EU, ističe Biber.

“Izbjeglice su iz Grčke išle u Makedoniju, Srbiju, pa u Mađarsku ili Hrvatsku, a to poklauje da je bizarno što onda sve te zemljej nijesu u EU”, rekao je on.

Izvor: MINA

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...