U Podgorici je danas održan završni sastanak pet ekspertskih misija u oblasti ljudskih prava i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala koje su trajale od 26. oktobra.
Cilj misija, koje su činili nezavisni eksperti iz država članica Evropske unije (Estonije, Hrvatske, Holandije, Letonije, Rumunije i Švedske) bilo je razmatranje ostvarenog napretka i daljih planova i obaveza u oblasti promocije i zaštite prava djeteta, prevencije korupcije u oblasti lokalne samouprave i zdravstva, borbe protiv trgovine ljudima, kao i upoznavanje s kapacitetima Specijalnog državnog tužilaštva u oblasti represije korupcije.
Tokom posjete Crnoj Gori, eksperti država članica su imali sastanke s predstavnicima relevantnih crnogorskih institucija, i to Ministarstva pravde, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Ministarstva rada i socijalnog staranja, Kancelarije za borbu protiv trgovine ljudima, Uprave za antikorupciju, Uprave policije, Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, Vrhovnog i Specijalnog državnog tužilaštva, sudstva.
U okviru misija realizovane su posjete Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija u Spužu, Kliničkom centru i Domu zdravlja u Danilovgradu, glavnom gradu Podgorica, opštinama Nikšić i Tivat, zatim Skloništu za žrtve trgovine ljudima, Luci Bar i prelazu Sukobin-Murićani.
Sastanci su omogućili direktnu razmjenu informacija predstavnika crnogorskih institucija sa ekspertima država članica o konkretnim pitanjima iz ovih oblasti.
Zatvarajući sastanak, generalna direktorica za evropske poslove u MVPEI Snežana Radović je istakla da ekspertske misije predstavljaju priliku da zajedno s predstavnicima EU sagledamo ostvareni napredak u oblasti vladavine prava, te identifikujemo polja u kojima je potrebno uložiti dodatne napore u pravcu ostvarenja željenih rezultata.
U tom kontekstu, podsjetila je na ostvarene rezultate u oblasti borbe protiv trgovine ljudima koji se ogledaju u usaglašenosti nacionalnog krivičnog zakonodavstva s relevantnim međunarodnim konvencijama Savjeta Evrope i Ujedinjenih nacija, kao i na značaj uspostavljanja Specijalnog državnog tužilaštva i specijalizovane jedinice za borbu protiv trgovine ljudima u okviru Uprave policije. Iznijela je očekivanje da će nalazi ekspertskih misija posvjedočiti o posvećenosti Crne Gore reformama i dostizanju evropskih standarda u oblastima koje pokrivaju ove misije, kao i samom procesu evropske integracije.
Šefica Političkog sektora u Delegaciji EU u Crnoj Gori Kirsi Pekuri je izrazila saglasnost da su ove misije iz ključnih oblasti procesa evropske integracije bile odlična prilika za nezavisne eksperte država članica Evropske unije da dobiju detaljnu sliku o trenutnom stanju na terenu.
Prema riječima Pekuri, ove misije će omogućiti ekspertima da pruže dalje smjernice i preporuke partnerima iz Crne Gore sa ciljem rješavanja nedostataka u ovim oblastima čime će u konačnom i pomoći Crnoj Gori u približavanju članstvu u Evropskoj uniji.