Naslovnica Press info Press Pregovori o pristupanju Živković: Ostvaren napredak u obasti energetike, pregovori mogu da počnu

Živković: Ostvaren napredak u obasti energetike, pregovori mogu da počnu

Crna Gora je ostvarila izuzetan napredak u usklađivanju nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU u oblasti energetike, pri čemu su se stekli uslovi za otvaranje pregovora, saopštila je vršilac dužnosti generalnog direktora Direktorata za državne puteve, Angelina Živković.

Živković, koja je pregovarač za poglavlja 14 Saobraćajna politika, 15 Energetika i 21 Transevropske mreže, kazala je da bi pregovori trebalo da traju godinu i po.

“Kada je riječ o aktivnostima na otvaranju poglavlja Energetike, Radna grupa je u prethodnom periodu intenzivno radila na izradi Akcionog plana za sprovođenje Direktive o obaveznim rezervama nafte i/ili naftnih derivata koji je Vlada usvojila u aprilu, a koji je u Evropskoj komisiji (EK) ocijenjen kao izuzetno kvalitetan dokument”, rekla je Živković u intervjuu za list Elektroprivreda.

Usvajanjem tog dokumenta, kako je kazala, Crna Gora je stekla uslov za otvaranje pregovaračkog poglavlja.

“Nadamo se da će ovo biti prvo poglavlje s početnim mjerilom koje će Crna Gora otvoriti, ali to zavisi i od dinamike na nivou EU”, dodala je Živković.

Ona je kazala da je Vlada u julu prošle godine usvojila novu Strategiju razvoja energetike Crne Gore, kojom bi taj sektor trebalo da se rukovodi do 2030. Takođe, Vlada je u aprilu usvojila Akcioni plan za sprovođenje Direktive o obaveznim strateškim rezervama nafte i/ili naftnih derivata koji je proslijeđen EK.

Što se tiče obnovljivih izvora energije, Vlada je krajem prošle godine donijela Nacionalni akcioni plan korišćenja energije iz obnovljivih izvora do 2020, a Ministarstvo ekonomije je 20. januara donijelo Pravilnik o visini naknade za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i kogeneracije u ovoj godini.

Kada je riječ o energetskoj efikasnosti, značajno je donošenje Zakona o efikasnom korišćenju energije krajem prošle godine.

“Bitno je istaći da je Crna Gora, prema ocjenama EK, u ovoj oblasti bolje usklađena s evropskim standardima nego neke zemlje članice. U oblasti nuklearne sigurnosti i zaštite od radijacije, značajno je donošenje Zakona o potvrđivanju Konvencije o nuklearnoj sigurnosti”, navela je Živković.

Prema njenim riječima, kada je riječ o usklađivanju sa takozvanim trećim energetskim paketom, Vlada je u septembru utvrdila predloge zakona o energetici i prekograničnoj razmjeni električne energije i prirodnog gasa kroz koje je prenijela pravnu tekovinu koja se odnosi na treći energetski paket.

Živković je, odgovarajući na pitanje koliko pomažu iskustva Hrvatske i kakav scenario se može očekivati kada se otvore pregovori, kazala da s obzirom na to da je Hrvatska posljednja zemlja koja je postala dio EU, njeno iskustvo u pregovorima je izuzetno značajno za Crnu Goru.

“Hrvatska je Poglavlje 15 otvorila 21. aprila 2008, a zatvorila 27. novembra 2009. S obzirom na to da Crna Gora ne očekuje velike izazove kada je riječ o usklađivanju i sprovođenju pravne tekovine iz ove oblasti, sigurni smo da će Crna Gora uspjeti da isprati dinamiku pregovora Hrvatske kada je u pitanju Poglavlje 15, odnosno da ga zatvori za godinu i po”, kazala je Živković.

Ona je, odgovarajući na pitanje koliko značaj za pridruživanje EU ima za oblast energetike, rekla da je to tradicionalno jedna od najznačajnijih oblasti djelovanja EU.

“Postoje brojni razlozi zbog kojih se smatra da energetika ima značajne uticaje na sve druge sektore privrede i društva u Evropi. EU je u cjelini zavisna od uvoza energije i ta zavisnost skoro kontinuirano raste”, rekla je Živković.

Evropski propisi u oblasti energetike sastoje se od pravila i politika koje pokrivaju konkurenciju i državnu pomoć, unutrašnje energetsko tržište (posebno otvaranje tržišta električne energije i gasa), unaprijeđenje izvora obnovljive energije, energetsku efikasnost, obaveze u odnosu na bezbjednost naftnih zaliha, nuklearnu sigurnost i zaštitu od radijacije.

“Pregovori u ovom poglavlju će dovesti do povećanja sigurnosti snabdijevanja energijom, većeg privlačenja investicija, povećanja korišćenja obnovljive energije, unaprijeđenja energetske efikasnosti i razvijanja tržišne konkurencije, uz unaprijeđenje ekološke situacije”, ocijenila je Živković.

Crna Gora, kako je zaključila, posjeduje izuzetan energetski potencijal, a u cilju njegovog kvalitetnog korištenja, važno je naći kredibilnog investitora ili partnera, kakvog vidi u EU.

Izvor: MINA business

Saopštenja

Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore

0
Dvadesetosmi broj Biltena o evropskoj integraciji Crne Gore predstavlja najvažnije događaje i aktivnosti u procesu pristupanja EU za period april-jun. Bilten možete preuzeti ovdje. 

U Baru održana konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“

0
Konferencija „Podrška EU razvoju mikro, malih i srednjih preduzeća“ održana je u Baru, u organizaciji Ministarstva evropskih poslova, Ministarstva ekonomskog razvoja i Opštine Bar....

Poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata

0
Ministarstvo za evropske integracije Republike Srbije, kao Ugovorno tijelo, raspisalo je poziv za iskazivanje interesovanja za učešće u ocjenjivanju predloga projekata primljenih u okviru...

MEP potpisalo ugovore o finansiranju projekata 13 nevladinih organizacija

0
Trinaest projekata nevladinih organizacija biće podržano sa 76,868 hiljada eura od strane Ministarstva evropskih poslova. Tim povodom, ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, potpisala je...

Za šest mjeseci usvojen veliki broj zakonskih i strateških dokumenata koji Crnu Goru približavaju...

0
„Tokom prve polovine 2024. godine, donijet je veliki broj zakonskih i strateških dokumenata kojima se crnogorski propisi u velikoj mjeri približavaju evropskim. Na taj...