Prvi Visibility Event projekat „Uspostavljanje i razvoj informacionog sistema životne sredine“, koji je održan danas u prostorijama EU Info Centra imao je za cilj predstavljanje koncepta Informacionog Sistema za životnu sredinu (EIS), odnosno njegovih funkcionalnosti, glavnih osobina, kao i načina na koji EIS pruža podršku Crnoj Gori u unapređenju procesa donošenja odluka, omogućavajući nadležnim organima uprave pravovremene, tačne i pouzdane podatke o životnoj sredini.
Prisutnima su se obratili: Dušan Raspopović, pomoćnik direktora Agencije za zaštitu životne sredine, Annie Angelopoulou, vođa tima projekta i Nick Larter, ekspert za informacione sisteme životne sredine.
„Ovakav Informacioni sistem predstavlja skup uređenih informacija o pojavama i činjenicama u okruženju, koji ima za cilj upravo upoznavanje tog okruženja. Posebno je važan za identifikovanje i jasno definisanje problema, za planiranje načina intervencije, za adekvatno odlučivanje, za praćenje promjena i ocenjivanje ishoda. Uspostavljanje adekvatnog informacionog sistema životne sredine predstavlja osnovu i mogućnost za osavremenjivanje ukupnog procesa koordinacije aktivnosti u okviru funkcionisanja kompleksnog sistema zaštite životne sredine, ” istakao je Dušan Raspopović.
Projekat „Uspostavljanje i razvoj informacionog sistema životne sredine“ finansiran od strane Evropske unije, implementira kompanija Teched – savjetodavne usluge, sa sjedištem u Zagrebu. Cilj projekta je razvoj Informacionog sistema životne sredine (EIS) koji, Agenciji za zaštitu životne sredine, kao korisniku, može pružiti podršku u smislu praćenja, kontrole, te unapređenja stanja životne sredine, obezbjeđujući pouzdane i blagovremene informacije o životnoj sredini, kako Agenciji, tako donosiocima odluka, i široj javnosti.
Podsjećanja radi, EPA, koja je osnovana 2008. godine, je nadležna za monitoring životne sredine, analizu prikupljenih podataka i pripremu vezanih izvještaja koji se zahtijevaju na nacionalnom nivou kao i od strane Evropske mreže za informacije i posmatranje životne sredine (EIONET) i drugih međunarodnih organizacija. Trenutni poslovni procesi će biti redizajnirani tako što će mreža provajdera informacija ubuduće stavljati na raspolaganje Agenciji svoje podatke o životnoj sredini putem web-aplikacija EIS-a, kreirajući tako decentralizovan i integrisan sistem.
Kao rezultat, unaprijediće se kvalitet, dostupnost i pristup informacijama o životnoj sredini. Takođe, EIS-om je predviđeno praćenje strukture tema životne sredine iznijetih od strane Evropske mreže za informacije i posmatranje životne sredine (EIONET): zagađenost vazduha, hemikalije/otpad, promjene biodiverziteta i priroda, klimatske promjene, zemljište, vode, kvalitet vazduha. Pored toga, kroz prezentaciju nacionalnih indikatora životne sredine, EIS će obuhvatiti: more, upravljanje otpadom, poljoprivredu, ribarstvo i sektorske pritiske na životnu sredinu gdje su uključeni energetika, saobraćaj i turizam.
Izvor: Portal Analitika